infolinia:
+48 33 8448 200
Projekty i inwestycje Unijne
  • język migowy
  • BIP
Strona główna/Pracownie Diagnostyczne/Laboratorium Mikrobiologiczne

Laboratorium Mikrobiologiczne

Kontakty

Lokalizacja

Budynek nr II
Piętro 1
Oddział Chorób Płuc i Gruźlicy

Opis

 

Godziny pobierania materiału do badań:

Poniedziałek - piątek od godziny 7:00 do 10:00

Wymazy ginekologiczne:

  • pobierane są w poradni „K” (I piętro budynku nr II (Oddział wewnętrzny II z pododdziałem chorób płuc): wtorek 12:30 – 14:00
  • natomiast pobierane w prywatnych gabinetach ginekologicznych przyjmowane są do badań w godzinach pracy laboratorium od poniedziałku do piątku

Godziny wydawania wyników:

Poniedziałek - piątek od godziny 11:00 do 17:00

Wyniki badań wydawane są, na podstawie dowodu tożsamości, pacjentom indywidualnym lub osobom upoważnionym, wskazanym przy składaniu zlecenia.

Ze względu na ochronę danych osobowych nie udziela się informacji przez telefon o treści wyniku, a jedynie o etapie na jakim jest proces diagnostyki (np. badanie zakończone lub w trakcie dalszego opracowania).

Działalność Labolatorium Mikrobiologicznego

Laboratorium mikrobiologiczne ZOZ Oświęcim ul. Wysokie Brzegi 4 w Oświęcimiu prowadzi działalność w zakresie podstawowej i specjalistycznej diagnostyki mikrobiologicznej, skierowaną głównie do lekarzy i pacjentów hospitalizowanych w naszym szpitalu, ale także publicznych i niepublicznych przychodni oraz gabinetów lekarskich.

Obecnie nasza oferta badań zawiera szereg analiz i aby zwiększyć pacjentom dostęp do osiągnięć nowoczesnej medycyny jest stale rozbudowywana i dostosowywana do ich potrzeb.

Pozycję uznanego laboratorium staramy się budować i umacniać opierając się na zapewnieniu wysokiej jakości i wiarygodności wykonywanych oznaczeń oraz profesjonalnej obsłudze naszych klientów.

Laboratorium wyposażone jest w wysokiej jakości aparaturę pomiarowo – badawczą, właściwą do rodzaju oferowanych badań.

Integralną częścią procesu diagnostyki laboratoryjnej jest także standaryzacja etapu przedlaboratoryjnego, właściwe pobranie oraz zabezpieczenie materiału do badań, a także stosowany przez laboratorium w trakcie badań diagnostycznych system oznaczania próbek. Wszystkie te elementy, także poprzez wykorzystanie komputerowej bazy danych, zapewniają pełną identyfikację pacjenta i jego próbki oraz znacząco wpływają na jakość wydawanych wyników.

Narzędziami umożliwiającymi nam stały rozwój są wiedza i fachowość personelu. Wśród pracowników laboratorium znajdują się specjaliści z mikrobiologii medycznej i laboratoryjnej diagnostyki medycznej, osoby z tytułami diagnosty laboratoryjnego oraz technicy analityki medycznej.

Ich wykształcenie, wiedza techniczna, umiejętności i doświadczenie zawodowe oraz stale podnoszone kwalifikacje i świadomość odnośnie znaczenia wykonywanych działań, zapewniają odpowiednią jakość świadczonych usług oraz dają nam możliwość wykonywania badań cechujących się wysoką wiarygodnością.

Gwarantem jakości i rzetelności każdego etapu badania jest także stałe uczestnictwo w programach wewnątrz- i zewnątrzlaboratoryjnej kontroli jakości.

Uzupełnieniem kontroli wewnątrzlaboratoryjnej zapewnienia jakości wyników badań jest kontrola zewnątrzlaboratoryjna. Wyniki otrzymane w programach kontroli zewnątrzlaboratoryjnej są narzędziem wskazującym na kompetencje laboratorium, co potwierdzone zostało licznymi certyfikatami.

Dodatkowym narzędziem umożliwiającym podnoszenie jakości usług jest wdrożony i utrzymywany przez ZOZ Oświęcim System Zarządzania Jakością zgodny z normą ISO 9001:2015, System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji - ISO/IEC 27001:2013 oraz spełnianie standardów akredytacyjnych dla leczenia szpitalnego.

Zakres wykonywanych badań:

  • Posiew moczu – identyfikacja czynnika etiologicznego do gatunku, oznaczenie lekowrażliwości.
  • Posiew materiałów z górnych dróg oddechowych (gardła, nosa) – identyfikacja czynnika etiologicznego do gatunku, oznaczenie lekowrażliwości.
  • Badania w kierunku diagnostyki wirusowych infekcji dróg oddechowych wywoływanych przez:
  • Wirus grypy typ A i B, RSV i Adenowirusy.
  • Posiew wymazów z ucha – identyfikacja  czynnika etiologicznego do gatunku, oznaczenie lekowrażliwości.
  • Posiew wymazów z worka spojówkowego – identyfikacja czynnika etiologicznego do gatunku, oznaczenie lekowrażliwości.
  • Posiew materiałów z dolnych dróg oddechowych (plwociny, aspiratów oskrzelowych, wydzieliny oskrzelowej) – identyfikacja czynnika etiologicznego do gatunku, oznaczenie lekowrażliwości.
  • Posiew kału w kierunku  czynników etiologicznych zakażeń przewodu pokarmowego: Salmonella spp., Shigella spp., Yersinia spp., Campylobacter spp. – identyfikacja czynnika etiologicznego do gatunku.
  • Badanie kału na obecność Rotawirusów, adenowirusów i Norowirusów.
  • Badanie kału na obecność  antygenu GDH i toksyny A lub/ i B Clostridioides difficile.
  • Posiew wymazów z ran, owrzodzeń, ropni, zmian skórnych – identyfikacja czynnika etiologicznego do gatunku, oznaczenie lekowrażliwości.
  • Posiew materiałów z dróg moczowo – płciowych (wymazy z pochwy, szyjki macicy, wymazy z cewki moczowej, nasienia, wydzieliny gruczołu krokowego i gruczołu Bartholina) – identyfikacja czynnika etiologicznego do gatunku, oznaczenie lekowrażliwości.
  • Posiew i hodowla krwi w systemie automatycznym – identyfikacja czynnika etiologicznego do gatunku, oznaczenie lekowrażliwości.
  • Posiew płynów z jam ciała – identyfikacja czynnika etiologicznego do gatunku, oznaczenie lekowrażliwości.
  • Posiew wymazów w kierunku grzybów – identyfikacja do gatunku oraz wykonanie mykogramu dla grzybów drożdżopodobnych.
  • Oznaczenie lekowrażliwości bakterii beztlenowych.
  • Posiew materiałów (wymaz z nosa, gardła lub odbytu) w kierunku nosicielstwa MRSA, VRE, CPE.
  • Posiew materiałów (plwocina, mocz) w kierunku Mycobacterium tuberculosis (gruźlicy)
  • Badanie skuteczności procesu sterylizacji.
  • Posiew materiałów pobranych w celu badania środowiska szpitalnego.
do góry