SOR wraz z Modernizacją Lądowiska dla Helikopterów
Projekt “Przebudowa i doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wraz z modernizacją lądowiska dla helikopterów ZZOZ Oświęcim” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.
Wartość projektu : 5 121 356,64 PLN
Inwestycja „Przebudowa i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wraz z modernizacja lądowiska ZZOZ Oświęcim”wykonana została w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko , priorytet XII Bezpieczeństwo zdrowotne i poprawa efektywności systemu ochrony zdrowia , działanie 12.1 Rozwój systemów ratownictwa medycznego.
Prace wykonane były w dwóch etapach :
- etap : Przebudowa lądowiska dla helikopterów służącego dostępności dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w ZZOZ Oświęcim” był realizowany w terminie od 7.07.2010 do 12.11.2011 przez firmę Inwest – Bud Zbigniew Adamczowski 34‑100 Wadowice Ul. Sadowa 33. Dokumentacje projektowa wykonała Firma Projektowa mgr Janusz Książek 43-316 Bielsko-Biała Ul. Doliny Miętusiej 27/46
- etap „Przebudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego ZZOZ Oświęcim wraz z wyposażeniem w celu dostosowania do obowiązujących przepisów prawa” był realizowany w terminie od 1.03.2011 do 31.10.2011 przez firmę Firma Budowlana KOMABUD Kowalski, Mazur Spółka Jawna, Oświęcim ul. Ceglana 3. Dokumentacja projektowa wykonała Pracownia Projektowa ARCHITEKT mgr inż. Halina Piotrowska- Hirszberg, 40- 026 Katowice, ul. Wojewódzka 25/15
Nadzór inwestorski pełnił Mieczysław Wiśniewski zamieszkały w Jawiszowicach, ul. Kusocińskiego 21 prowadzący działalność pod nazwą Jawiszowickie Biuro Projektowania Robót Budowlanych i Biuro Obrotu Nieruchomościami „WIMAG”, Jawiszowice, ul. Kusocińskiego 21
Nowoczesne lądowisko spełnia obecnie obowiązujące wymogi w zakresie wielkości płyty lądowiska i jego oświetlenia. Umożliwia to prawidłową obsługę śmigłowców sanitarnych w porze dziennej i w nocy.
W ramach projektu wykonano:
- pole wzlotów – strefę podejścia końcowego i startu,
- strefę przyziemienia i wzlotu,
- drogę dojazdową,
- odwodnienie lądowiska i drogi dojazdowej,
- oświetlenie lądowiska i drogi dojazdowej,
- wyposażenie lądowiska,
- oznakowanie lądowiska,
- instalacja oświetlenia przeszkodowego,
- przebudowa oświetlenia ulicznego na fragmencie ul. Wysokie Brzegi.
Lądowisko zostało zarejestrowane w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego 15 czerwca 2011 roku decyzją ULC-LTL-1/511-0050/03/11.
Szpitalny Oddział Ratunkowy został wykonany na parterze Pawilonu Głównego , w miejscu dawnego oddziału . Oddział bezpośrednio połączony jest z Izbą Przyjęć. Oddział posiada kryty podjazd dla karetek z którego prowadzą dwa wejścia, jedno do obszaru segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć a drugie do pomieszczenia dekontaminacji.
Obszar przyjęć i segregacji medycznej umożliwia jednocześnie przyjęcie czterech osób.
W bezpośrednim sąsiedztwie zlokalizowano stanowisko dysponenta. Obszar resuscytacyjno-zabiegowy składa się z jednej sali z dwoma stanowiskami, zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru segregacji medycznej. W dobudowanej części wykonano dwa stanowiska intensywnej terapii wraz ze stanowiskiem pielęgniarskim.
Obecna sala zabiegowa i gipsownia zostały przeprojektowane tak, aby zapewnić wygodny wjazd pacjenta poprzez pomieszczenie przygotowania pacjenta. Wykonano pomieszczenie przygotowania lekarzy, sale opatrunków gipsowych. W skład obszaru obserwacji wchodzi sala z czterema łóżkami i stanowiskiem pielęgniarskim.
Obszar konsultacyjny to pomieszczenie podzielone systemem parawanów na trzy stanowiska oraz dodatkowy gabinet badan lekarskich.
Wykonano także pomieszczenie wstępnej diagnostyki a także zaplecze socjalno-gospodarcze dla pracowników.
Powierzchnia użytkowa oddziału wynosi 764 m² .
W ramach inwestycji zakupiono i zamontowano nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną, między innymi: kolumnę anestezjologiczną i chirurgiczną, panele nadłóżkowe, aparaty do zabiegów elektrochirurgicznych, aparat do znieczulania ogólnego, lampy operacyjne i zabiegowe, pompy infuzyjne, stoły zabiegowe, strzykawki automatyczne, wózki reanimacyjne, pompy anestetyczne, aparaty do powierzchniowego ogrzewania pacjentów, negatoskop cyfrowy, negatoskopy, ssaki elektryczne, stół operacyjny, aparat usg, fotel ginekologiczny, kozetki, aparaty do ogrzewania płynów infuzyjnych, aparaty do szybkiego przetaczania płynów, monitor parametrów życiowych pacjenta, respiratory, zestaw do trudnej intubacji, aparat ekg, aparaty do mierzenia ciśnienia, wózki do przewożenia chorych.